Linux i Muzyka

Ubuntustudio

Dystrybucja systemu stworzona do pracy z dźwiękiem. Ma specjalne jądro które pozwala na niskie latencje. Zawiera repozytoria oprogramowania muzycznego.
Link poniżej do obrazów systemu na płytach DVD, należy pobrać, wypalić i z takiej płyty instalować system. Można też obraz wrzucić na nośnik USB przy pomocy specjalnego programu i z niego instalować. Aktualnie działam na wersji 32 bitowej, gdzieś wyczytałem że tylko na takiej Ardour czyta natywnie wtyczki VST (nie sprawdziłem tego)

http://cdimage.ubuntu.com/ubuntustudio/releases/11.10/release/

VST repozytorium

kilka wtyczek przygotowanych przez FalkTX, tą linijkę należy skopiować i dodać do repozytoriów np w managerze pakietów synaptic

deb http://kxstudio.sourceforge.net/repo/ oneiric free non-free

Jak już dodamy repo i zainstalujemy wybrane wtyczki trzeba będzie skopiować je z katalogu /usr/lib/vst do /usr/lib/lxvst dopiero wtedy ardour je wyszuka, trzeba to zrobić z roota zwykły użytkownik nie ma tam dostępu

repozytorium KXstudio

wiele programów i różnego rodzaju pakietów, często aktualizowane

deb http://ppa.launchpad.net/kxstudio-team/ppa/ubuntu oneiric main

Ardour3

Na razie beta wersja, program jest zaawansowanym studiem DAW. Od wersji 3 wspiera MIDI, poprzednie miały tylko miksowanie śladów. Jest to bardzo przemyślany soft z którym wiąże duże nadzieje. Po wersji 2 odziedziczył genialne miksowanie ścieżek audio i środowisko pracy na nich.
Poniżej link do niusa z wydania Ardoura3 beta1a i źródła programu od ściągnięcia

http://ardour.org/node/4658

aby go zainstalować wystarczy w terminalu wpisać sudo i podać adres do pliku install.sh znajdującego się w katalogu wypakowanego ardoura.

Poniżej komenda jaka u mnie instaluje program.

sudo /home/olo/Ardour_32bit-3.0beta1a_10644-dbg/install.sh

Patchage

patchage.png

Dodatkowy programik do serwera dźwięku jack, w sposób wizualny pozwala łączyć poszczególne wtyczki zewnętrzne, programy, do wyjścia wejścia w karcie audio, lub między programami czy wtyczkami. Działa jak syntezator modularny, łączymy kabelkami odpowiednie porty.

Na obrazku patchage w akcji, odpalone DAWy ardour i Rosegarden dodatkowo kilka wtyczek zewnętrznych, syntezator ZynAddSubFX mikser jamin i inne

Zainstalować najłatwiej przez synaptic lub w terminalu wklejamy komendę

sudo apt-get install patchage
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.